Egy kis futástörténet

Mcooker: legjobb receptek Az aktív életről

Egy kis futástörténetAz elején volt egy futás. Sporttörténészek szerint az ősi olimpiai játékok őse, Herkules, Augeasz király felett aratott győzelme tiszteletére, versenyt szervezett testvérei között. A legenda szerint kihúzott egy helyet a kerítésnek, jobb lábát a zsinór mellé tette, majd bal lábát hozzá tette és ezt 599 alkalommal megismételte.

Ez a távolság egy szakasz volt, kb. 190 m, amelyről a "stadion" név származott. Az ókori első olimpiai játékok programjában pedig csak egylépcsős futás szerepelt. Csak 52 évvel később 2 szakaszból álló táv került a játékok programjába, 4 évvel később pedig megtörtént az első hosszú távú verseny - 24 szakasz (kb. 4,5 km). És csak azután, hogy a futók, az ugrók, a dobók és az összes sportolók beléptek az olimpiai arénába.

Egy kis futástörténetAz atlétika modern története pedig a futóversenyekre nyúlik vissza, amelyeket az angol kéziratok már a 12. században megemlítenek. Később időmérő versenyeket rendeztek Angliában. Tehát 1770-ben az első eredményt egy órás futáson rögzítették - 17 km 300 m. De a méltányosság kedvéért megjegyezzük, hogy a britek körében a legnépszerűbb futóverseny a mérföldfutás volt - 1609 m.

Ezzel szemben az amerikaiak hosszú, sok órás vagy akár sok napos versenyeket rendeztek. Tehát George Littlewood körülbelül 1004 km távolságot tett meg 6 nap alatt. Egy másik profi futó, Charles Rowell 12 óra alatt. 144 km 64 m-t és 100 mérföldet futott - 13 óra alatt. 26 perc

Emlékezzünk végül arra, hogy Oroszországban az atlétika kezdete a futóversenyeken volt, amikor Anglia és Amerika mintájára Oroszországból és más országokból származó profi futók versenyeztek Moszkvában, Szentpéterváron, Nyizsnyij Novgorodban és más nagyvárosokban. , felajánlva, hogy mérjék meg erejüket az összes jövevény futásában. Az atlétika fejlődésének kezdeteként szolgáló eseménynek azt a Tyarlev-sportrajongói kör létrehozását tekintik 1888-ban, amely eleinte főleg csak a futást művelte.

Az atlétika igazi megújulása az olimpiai játékok újjáéledésével függ össze. És már az I. olimpián 1896-ban Athénban a hangsúly a maratoni futáson volt, amelynek nevét az ókori Görögországban fekvő Marathon falunak köszönheti, ahol Kr. E. 490-ben. e. csata folyt a görögök és a perzsák között, és a győzelemről egy görög harcos számolt be az athéniaknak, aki Maraton és Athén közötti távot - 40 km-t futotta. Az 1. Modern Játékokon ekkora maratoni futást nyert meg a görög hadsereg toborzó Spiridon Luis 2: 58.50.0 pontszámmal. Csak 1908-ban, amikor az angol királyi család kedvére a távolságot leírták a windsori kastély falaitól, a maraton távja lett az általunk ismert - 42 km 195 m.

1928-ig a közép- és hosszútávfutást (csakúgy, mint az atlétika egyéb típusait) a férfiaknak szóló játékprogramban tartották. És 1928 után, amikor a nők nagyon gyengén teljesítettek a 800 m-es futamon, az állóképességi futás csak 1960-ban szerepelt egyáltalán az olimpiák programjaiban, ahol futónk, Ljudmila Lisenko nyerte a 800 méteres távot.

Egy kis futástörténetÍgy a nők egyfajta állóképességi versenyen kezdtek a férfiakkal, amikor az erősebb nem képviselői 64 éve, folyamatosan részt vettek az olimpiákon. a sebesség növelése és a rekordok javítása.

Egy időben azt hitték, hogy a hosszú futás ellenjavallt a női és a gyermek testében. Századunk 60-as éveiben azonban, amikor A. Lydyard új-zélandi tréner és támogatói által széles körben népszerűsített „mindenkiért és egészségért futni” ötlet söpört végig a világon, olyan esemény történt, amely szó szerint megfordította elképzeléseinket a a gyermekek és a nők fizikai képességei. A 13 éves Mourin Wilson (Moe baba) teljes maratoni távot futott, és sok férfit megelőzött ezen a versenyen!

Az elmúlt húsz év során a nők szembeszökő előrelépéseket tettek az állóképességi futásban, utolérték és gyakran megelőzték (szó szerint és átvitt értelemben is) a férfiakat. Itt csak egy, de feltűnő példa. 1983-ban Joan Benoit amerikai atléta 2: 22.43 alatt futotta le a maratont. Ez az eredmény lehetővé tette számára, hogy győztessé váljon a férfiak versenyében az 1956-os olimpiai játékokon Melbourne-ben.

Végül férfiak és nők egyaránt futottak a maratoni távon az Atlétikai Világfórumon - a helsinki világbajnokságon. A nők között a győztes norvég Greta Weitz pedig 2: 28,09-es eredményt mutatott, meghaladva a bajnokság legerősebb férfi maratonfutóinak legalább egy tucatját.

Természetesen a nők nem azért jöttek ki a pályára, hogy versenyezzenek a férfiakkal. Elsősorban más célokat követtek: az egészség, a testtartás, az alak javítása. De a férfiaknak nincs szükségük ugyanarra? Vagy a gyermekeink?